Porozmawiajmy

Aktualności

Pociąg pilotażowy LTG Cargo wyjechał na Ukrainę

2022-04-29

LTG Cargo, przedsiębiorstwo transportu towarowego należące do Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęło w środę rano próbny przejazd z terminalu intermodalnego w Kownie (KIT) na Ukrainę przez Polskę. Oczekuje się, że pociąg kontenerowy dotrze do celu w ciągu najbliższych kilku dni, a następnie wróci na Litwę, przewożąc około 50 kontenerów z ładunkiem. Po raz pierwszy w historii LTG, ładunki z Ukrainy dotrą na Litwę koleją z pominięciem Białorusi.

Wybuch rosyjskiej wojny na Ukrainie zakłócił tradycyjne łańcuchy logistyczne, które mają kluczowe znaczenie dla regionu, za pomocą tego projektu dążymy do pomocy w odbudowaniu niektórych z tych łańcuchów dzięki alternatywnej trasie wiodącej przez Polskę.

W ramach projektu pilotażowego oceniane będą aspekty technologiczne nowej trasy, terminy przewozu towarów, potencjalne wyzwania logistyczne i ich rozwiązania.  Trasa ta będzie realizowana wyłącznie na wąskim torze europejskim, który przedłuży się z KIT przez Polskę do terminalu na granicy z Ukrainą. Oznacza to, że jeśli projekt się powiedzie, część ładunków będzie można przewozić do Kowna bez zmiany toru i bez przeładunku.  Spółka jest w stałym kontakcie ze swoimi ukraińskimi kolegami, a także z Kolejami Ukraińskimi i potencjalnymi klientami na Ukrainie.

„Wciąż szukamy nowych obszarów dywersyfikacji i sposobów, aby pomóc naszym klientom w transporcie towarów.  Intermodalny terminal towarowy w Kownie, który został podłączony do europejskiej linii kolejowej niecały rok temu, oraz strategiczna decyzja o założeniu spółki w Polsce w 2020 roku, umożliwiają nam poszukiwanie niestandardowych modeli transportu towarów i skutecznych sposobów dostosowania się do zmienionej sytuacji” – mówi Eglė Šimė, dyrektor zarządzający LTG Cargo.

LTG Cargo będzie przewozić ładunki na nowej trasie na Litwie, a spółka zależna LTG Cargo Polska będzie przewozić ładunki z granicy ukraińsko–polskiej.  Oczekuje się, że pociąg wróci do KIT z ładunkiem około 1000 ton różnych towarów.  Ładunki z KIT będą mogły być efektywnie dystrybuowane na Litwę i cały region bałtycki.

Przypominamy, że LTG Group, po dokonaniu oceny wpływu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie oraz sankcji nałożonych na Białoruś i Rosję, w ubiegłym tygodniu uruchomiła plan dostosowania się do zmienionych warunków biznesowych dla siebie i swoich klientów. Obejmuje on trzy główne kierunki – poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów, dywersyfikacja i ekspansja na nowe rynki, zwłaszcza Europy Zachodniej.