Porozmawiajmy

Aktualności

LTG Cargo wkracza na polski rynek kolejowy: została powołana spółka LTG Cargo Polska

2021-03-22

Należące do największej grupy kolejowej w krajach bałtyckich Lietuvos Geležinkeliai (LTG) przedsiębiorstwo transportu towarowego LTG Cargo rozpoczyna ekspansję na Zachód. Przedsiębiorstwo powołało spółkę zależną LTG Cargo Polska, która będzie rozwijała działalność kolejowych przewozów towarowych w Polsce. Celem jest zwiększenie atrakcyjności kolejowego transportu towarowego, wzmocnienie logistycznych łańcuchów dostaw oraz poprawa mobilności dużych ładunków między Litwą a Polską.

Ekspansja w Polsce pozwoli również zdywersyfikować ryzyka operacyjne LTG Cargo, zwiększyć przepływ ładunków i osiągnąć wyznaczony w strategii cel – 65-70 mln ton ładunków rocznie.

„Zmiany, które zaszły w ostatnich latach, wzmocniły nas i przygotowały do nowego etapu działalności.  Podczas gdy przedsiębiorstwa kolejowych przewozów towarowych w całej Europie przeżywają wstrząsy, obecny okres postrzegamy jako okazję do aktywnego rozwoju. Pozwoli nam to na dalszą dywersyfikację przepływu ładunków, zmniejszy zależność od tradycyjnych rodzajów ładunków, popyt na które będzie w ciągu następnej dekady stopniowo malał. Niewątpliwie, celem w dłuższej perspektywie jest zostanie międzynarodowym przewoźnikiem towarowym, oferującym szybki, niezawodny i konkurencyjny ruch towarowy, a co najważniejsze – odważne rozwiązania dla klientów”- mówi Egidijus Lazauskas, dyrektor generalny LTG Cargo.

LTG Cargo Polska w najbliższym czasie będzie dążyła do nawiązania strategicznego partnerstwa z przewoźnikami z polskiego rynku w zakresie rozwoju tras cargo między Polską a Litwą Obecnie trwają negocjacje pomiędzy LTG Cargo i PKP Cargo, największą spółką kolejowych przewozów towarowych w Polsce, w celu powołania przedsiębiorstwa joint venture. Planuje się, że spółka joint venture będzie prowadziła przewozy intermodalne między Litwą a Polską.

Litewska spółka LTG Cargo, która w końcu czerwca 2020 r. uzyskała certyfikat bezpieczeństwa Urzędu Transportu Kolejowego, również planuje w najbliższym czasie rozpocząć przewozy ładunków w Polsce. Certyfikat UTK umożliwia LTG Cargo prowadzenia działalności w Polsce z użyciem własnego taboru i wykwalifikowanej kadry. Przedsiębiorstwo zamierza rozpocząć działalność w Polsce przede wszystkim regularnym przewozem towarów na trasie Mockava – Białystok.