Porozmawiajmy

Aktualności

Obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie podróżować pociągami po Litwie

2022-03-02

W odpowiedzi na toczącą się wojnę rosyjską przeciwko Ukrainie oraz w celu pomocy ludziom uciekającym przed koszmarem wojny, spółki należące do grupy Kolei Litewskich (“Lietuvos geležinkeliai” – LTG) rozpoczęły udzielanie pomocy. Przedsiębiorstwo przewozów pasażerskich LTG Link od 1 marca oferuje obywatelom Ukrainy bezpłatny transport na liniach regionalnych na Litwie. Obywatele Ukrainy, którzy chcą skorzystać z bezpłatnego transportu, będą jedynie musieli okazać ukraiński paszport lub dowód osobisty, natomiast dzieci – akt urodzenia.

W celu zapewnienia jak najszybszego rozwiązania i maksymalnego ułatwienia podróży pociągiem, w pociągach i kasach biletowych będą wydawane bezpłatne bilety jednorazowe.

“Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim i szukamy konkretnych rozwiązań, by wesprzeć go w tych niezwykle trudnych czasach. Dzięki naszej inicjatywie chcemy pomóc osobom, które już przybyły na Litwę, w dotarciu do miejsc schronienia i ułatwić im podróżowanie po kraju. Osoby pragnące zintegrować się z życiem publicznym na Litwie będą mogły również korzystać z bezpłatnego transportu między miastami (intercity): będą mogły dojechać pociągiem do pracy, placówek edukacyjnych lub w innych celach do różnych miast na Litwie. Obecnie najbliższą granicy polsko-litewskiej miejscowością, do której można dojechać pociągiem, jest stacja kolejowa w Mariampolu (Marijampolė), położona niecałe 33 km od punktu granicznego” – mówi Linas Baužys, dyrektor LTG Link.

Spółka zachęca do przekazywania tych informacji zarówno osobom udającym się na granicę polsko-litewską, aby pomóc Ukraińcom w dotarciu na Litwę, jak i obywatelom Ukrainy, którzy obecnie szukają sposobów na bezpieczne dotarcie do różnych regionów Litwy.

W ramach tej inicjatywy obywatele Ukrainy będą mogli również bezpłatnie przewozić swoje zwierzęta domowe, w tym większe zwierzęta, które nie mieszczą się w przeznaczonych do tego celu transporterach, a także bagaż podręczny.

Spółki grupy LTG rozważają także obecnie inne możliwości pomocy ofiarom wojny oraz sposoby ich wdrożenia. Więcej informacji o trasach przejazdu pociągów, rozkładach jazdy i innych istotnych kwestiach można znaleźć na stronie internetowej www.traukiniobilietas.lt .